national students project

Актуальні теми!

Вислови свою думку

Афоризм «Дня»

  • Пошук

«Пролегомени до українського дискурсу»

Недавно автори з Івано-Франківського університету Ярослав Мельник та Наталія Криворучко подарували мені свою книгу «Пролегомени до українського дискурсу». Маючи звичку читати дароване, зробив це з приємністю, бо чимало з прочитаного перегукується з моїми міркуваннями. Висловлюю їх у дещо нестандартний спосіб, як лист до авторів.
О. Мороз

Запрошуємо до обговорення

Починаємо серію публікацій, присвячених ідеологічним проблемам. На часі – матеріали про лівий рух, що досі був найбільше ідеологічно структурований і традиційно наймасовіший. Запрошуємо до обговорення.

ЛЕВЫЙ ФРОНТ В УКРАИНЕ. НОВОЕ НАСТУПЛЕНИЕ?

 

 
 
…Мое отчество — Кимович звучит необычно для студентов и поэтому каждый раз приходится предупреждать: «Последний вопрос на экзамене: «Правильное звучание отчества профессора Василенко». В данном случае расчет прост: те, кто знает, присутствовали хоть на одном занятии, а значит, избежали утомительную процедуру пересдачи.
 
Секрет слова КИМ весьма прост. Это аббревиатура, образованная от названия организации. Коммунистический Интернационал Молодежи — мощная «молодежка», организованная в помощь Коминтерну, система подготовки руководящих кадров в комсомоле тех стран, которые выразили готовность строить коммунизм.
 

ЛІВИЙ МАРШ ЯК НАБАТ

 
– Та куди ж далі лякати? – скажете ви. – Після Іловайська та Маріуполя, після секретних протоколів по аеропорту?
– А я й не лякаю, – відповідаю я. – Просто нагадую, що результатом громадянської війни в Україні цілком може стати соціальна революція. І головним її підбурювачем стане не ФСБ, а власний бюджет.
А рушійною силою – солдати, що прийшли з передової й виявили, що вмирали вони за квартири чиновників Міноборони («Україна і задзеркалля» – http://blogs.lb.ua/oleg_bazar/293104_ukraina_i_zadzerkallya.html).
...Я свідомо пишу про лівих («Лівий фронт в Україні. Новий наступ?» – http://ukr.lb.ua/news/2015/01/13/291836_liviy_front_ukraini_noviy_nastup...), свідомо намагаюся визначити лідерів, з’ясувати нові ідеологічні посили, фінансові можливості, шанси взяти владу.
 

Євромайдан: до Європи через соціальні мережі

 
Поки що неможливо повністю спрогнозувати наслідки подій, що відбулися 21–24 листопада та продовжуються досі на майданах Києва та більшості міст України. Проте є цікавий момент у феномені Євромайдану. Це роль соціальних мереж у подіях останніх днів, які були скоординовані та набули поширення через численні пости, лайки, репости у Facebook, Twitter та Vkontakte. 22 листопада хештег #Євромайдан очолив список трендів Twitter.
 

ОГЛЯД ПОЕЗІЇ. ЧАСТИНА 25

 Попри різноманітні труднощі, які щоразу виникали у проведенні нашого конкурсу, ми все-таки добралися до фіналу, і сьогодні я розглядаю добірки останніх учасників, а їх залишилося 13 – цифра красномовна.
   Окрім мене із поезією, представленою на конкурс, ознайомилися поети Іван Андрусяк та Сергій Пантюк – поети, які упродовж багатьох років працюють з молодими літераторами: Андрусяк був членом журі конкурсу «Гранослов», а Пантюк є секретарем Національної спілки письменників України якраз по роботі з молодими авторами.
 
 Найближчим часом буде назване ім`я переможця Всеукраїнського конкурсу молодих поетів.

Огляд поезії. Частина 24

П`ятнадцятилітня дебютантка зі Львова Софі Кобе надіслала на конкурс один лише твір, але «широкоформатний», себто містить пару десятків розлогих рядків у формі вільного вірша, і містить якщо не всю життєву концепцію авторки, то, принаймні, спроба портрета ліричної героїні (або ліричного героя) – перед нами. І в цій версії рядок
я зловживаю героїном й коньяк п`ю з апельсином
чи не найневинніший. Ще початківці «буремних» 90-х вважали за номер «обов`язкової програми» утнути щось таке надто «відверте» про наркоманів та їхнє соціальне середовище. Немає, мовляв, заборонених тем. І справді. Щиро і безпосередньо прозвучало звернення до «торчка». Сергій Жадан (чи хтось із літровесників) так і починав:
Слухай, торчок!
І далі – гірка правда про життя-буття, хоч для декого із молодших звучали в тому навіть романтичні нотки. Не говорю вже про неприйняття усталених норм, навіть певний виклик суспільству. Такому, яке маємо.

Огляд поезії. Частина 23

У совєтські часи в Україні дуже популярним був двовірш Маяковського (до речі, не знаю ким перекладений, але – гляньте – перекладається без зусиль), який виставлявся часто у формі плаката у відповідних місцях і при відповідних заходах, хоч і не настільки часто і густо, як лєнінський вислів про кіно. У «першого совєтського поета» (за вказівкою Сталіна), звісно, йшлося про поезію, а вона у двадцятому столітті не була настільки популярною, як кіно. Отже, у Маяковського:
Поезія – молодість світу
І її відкривать молодим.

Чи старіє світ? Хтозна. А поезія? Тим паче.

Огляд поезії. Частина 22

 Завершуючи огляди поетичних добірок, мимоволі доводиться помічати, що трапився «по ходу» ряд несподіваних «сюжетів», яких, мабуть, можна було  уникнути. От такий, для прикладу. Пару років тому на всеукраїнській нараді молодих письменників у містечку Ірпені виступила з віршами  полтавка Євгенія Люба, чиї твори не просто виділялись на тлі усього чутого-читаного, а крім непідробного ліризму часто вражали і справжнім драматизмом («гулким драматизмом»). Один вірш дехто називав вірш-роман, і в цьому я особисто згоден на всі сто. При випадковій розмові з поеткою наприкінці минулого року я спитав, чому серед авторів конкурсних добірок її немає. «Я надіслала ще у вересні 2011-го» -- відповіла Євгенія. Пошукали і справді знайшли – її «дозареєстрували». Якщо в когось щось подібне трапилося – сигналізуйте. Якщо хтось аж тепер вирішив узяти участь у конкурсі, то він ще може це зробити – у нас надто багато учасників, щоб ми не цінували кожне нове ім`я. Це не жарт.  А тепер – про «вірш-роман».     

ОГЛЯД ПОЕЗІЇ. ЧАСТИНА 21

 Вітаючи всіх учасників конкурсу з Новим Роком та Різдвяними святами, хочу запевнити, що попри вимушені перерви в нашій роботі, на початку наступного року ми завершимо свою роботу. Журі конкурсу назве переможця. Я не сподівався, що це творче змагання набере таких розмахів – популярні конкурси  «Смолоскип» та «Гранослов» поступаються  за кількістю учасників нашому. Безперечно, він триває довше, але те, що  став найбільш представницьким, сумнівів  не викликає. Трапляються, щоправда, невеличкі курйози. Ось Галина Фесюк без позначки про доповнення надіслала ще одну добірку, і була повторно зареєстрована. Чесно кажучи, я запам`ятав авторку тільки за тим фактом, що її життєвий досвід значно перевищував набутки всіх інших конкурсантів. За манерою письма, зізнаюся, запам`ятати  більшість із вас майже неможливо, тому якщо  інший повтор  пропущу, прошу мене зрозуміти. А основні свої два рядки Галина Фесюк  надіслала при другій спробі:
                              Я жінка, що в Божих руках
                              Свічею згораю для світу.